0

ov-a

Family house . Libcice

ov-a . Family house . Libcice (1)

ov-a opočenský valouch architekti . photos: © Tomáš Souček

Family house Libčice is located in a small recently developed residential area near Prague next to Vltava river. The site is placed in a curve at the top of the driveway. Our task was to design a house in tune with the garden with view to the river. The final design recalls a tree with branches – modules. It rises up to the sun and reaches broad views. The lowest module serves for storage and technical facilities and the main entrance is situated up on its roof. The module in the middle floor broadens the living room. The upper module provides entrance to the roof terrace and serves as a guest room. Bedrooms situated in the lower level benefit from the shade and fresh garden climate in summer. The house has wooden construction, the cantilever is born by steel ropes hidden in walls. Façade is cladded in painted spruce planks, windows are wooden. The house is heated by geothermal heat pump.
_

 

Location: Libčice, Czech Republic
Project Year: 2013
Studio: ov-a
Authors: Jiří Opočenský, Štěpán Valouch
Photographs: Tomáš Souček
Area: 107 sqm

Rodinný dům v nově zastavované malé lokalitě u Vltavy stojí na pozemku v ohybu stoupající příjezdové cesty. Zadáním stavebníka bylo vidět na řeku a být ve spojení se zahradou. Navržený dům vyrůstá z pozemku jako strom, natahuje se za sluncem a výhledy. Ke kmenu, základní krychlovité hmotě, jsou přidané větve - výrůstky, moduly. Modul u země slouží pro technické zázemí a sklad a vstupuje se po něm do domu, druhý modul v patře rozšiřuje obytný prostor, třetí na střeše slouží jako výstup na střešní terasu s výhledem na řeku a jako pokoj hosta. Ložnice ve spodní úrovni využívají v létě stín a chladnější prostředí zahrady.
 Dům je dřevostavba, konzola je vynášena ocelovými táhly v plných bočních stěnách. Vnější obklad je z natíraných smrkových palubek, okna jsou dřevěná. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem se zemním kolektorem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>